Zoek nu

Meest bekeken pagina's

"In 2028 meten we ons realtime met de tien beste sprinters ter wereld”

In wat voor een land leven wij over zeventien jaar? Doen we nog wel aan sport zoals we het nu kennen? Gaan mensen nog wel naar een sportstadion, of bewegen we alleen nog in onze eigen kleine, virtuele werkelijkheid? Een onderzoeker, een futuroloog en twee trendwatchers schetsen hun beeld van de sport in 2028.

Marcel Bullinga is futuroloog. Hij ziet de samenleving voor zich als ‘een wolk’. “In 2028 leven we in een wereld waarin er geen verschil meer is tussen fysiek en virtueel. We leven, werken en bewegen in  holodecks, ruimten waarin mensen, voorwerpen en omgevingen worden gesimuleerd door middel van hologrammen en krachtvelden. Ook geluiden en geuren worden door de kamer gesimuleerd. In een holodeck bevindt men zich in een realistische virtuele wereld die bijna niet te onderscheiden is van de werkelijkheid.

Onze kantoren en huizen en scholen zijn gaming zones, met overal om ons heen beeldschermen: je communiceert met mensen in die ruimtes alsof het echt is, je ziet het verschil niet meer.

In dit soort omgevingen sporten we ook. De aantrekkingskracht van grote sportevenementen als de Olympische Spelen blijft bestaan, mensen hebben nog steeds behoefte aan de bindende kracht van zo’n evenement. Maar de stadions worden steeds onaantrekkelijker, alleen al vanwege het feit dat je er naartoe
moet reizen. Het holodeck, thuis, het café, de buurtcentra – dat worden de nieuwe stadions. Daar beleven we de sport met z’n allen. Op deze manier ontstaan er duizenden sportarena’s. In die arena’s kun je niet alleen kijken naar het evenement, maar ook actief meedoen. Je kunt je meten met de tien beste sprinters ter wereld. Je beleeft de wedstrijd real time in al zijn zintuiglijke heftigheid. Waar kinderen nu zitten te vervetten achter de computer, gaan ze straks actief meedoen. Deze nieuwe werkelijkheid biedt geweldig mooie kansen om door middel van sport het afnemende gemeenschapsgevoel in de maatschappij nieuw
leven in te blazen. Het aloude idee van ‘sport verbroedert’ kunnen we terughalen. Het is in een globaliserende wereld misschien een merkwaardige conclusie, maar de wereld wordt door deze nieuwe technologieën kleiner. Nederland zou zich kunnen onderscheiden door deze virtuele toekomst mee te nemen bij een
eventuele kandidaatstelling voor de Spelen. Houd rekening met de nieuwe mogelijkheden. En laat zien hoe je daar op inspringt.”

Martijn Lampert is werkzaam bij Motivaction en onderzoekt de waarden en leefstijlen van de generatie jonger dan 25 jaar. “De jongste generatie is erop gericht dat ze het zelf goed hebben, en straks hun kinderen ook. Ze zijn minder betrokken bij het collectief, maar tegelijkertijd willen ze wel graag samen grote ervaringen delen. Want hoe individualistischer de samenleving, hoe groter het verlangen naar collectiviteit. Ter compensatie. De Olympische Spelen kunnen daar heel goed invulling aan geven.

De Spelen zullen in 2028 misschien nog wel populairder zijn dan nu, ook wat betreft het stadionbezoek. Mensen blijven op zoek naar uniek vertier en intense ervaringen. Ook het nationalistische sentiment zal blijven. Het zal zelfs sterker worden. Dat komt doordat in het mentaliteitsmilieu ‘structuurzoekers’ de meeste
kinderen worden geboren. Dit zijn mensen die zich sneller buitenstaander voelen. Die hechten sterker aan nationale identiteit dan meer kosmopolitisch ingestelde mensen. Die laatste groep krijgt minder kinderen, want die vinden andere dingen ook belangrijk.

“Wat betreft de breedtesport: technologie en sport zullen steeds meer met elkaar verweven raken. De combinatie van gaming en sporting, zoals je nu hebt met de Wii, zal steeds populairder worden. Op die manier kan de jongste generatie aan het sporten gehouden worden. Daar staat tegenover dat het sporten in
verenigingsverband steeds minder populair zal worden. Sporten in je eigen omgeving, met vrienden, dat wint het van het verenigingsleven, met al zijn vrijwilligers. Ik denk niet dat dit gevolgen heeft voor de huidige Olympische sporten, want er blijven genoeg mensen over die deze traditionele sporten beoefenen.

Daarnaast hebben individuele sporten de toekomst. Denk aan fitness, een sport die het goed zal blijven doen omdat ‘de cultus van het lichaam’, er goed uitzien, erg in opkomst is.”

Bron: Olympisch Vuur, Alliantie Olympisch Plan 2028 p. 6-7, door Friso Schotanus, 2e editie-zomer 2011

 

Share |

Meer informatie ?

Beeld-CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Contactpersonen

Quote

"Vooral de Innerworld-methodiek heeft ons onderscheidende en concrete learnings en insights opgeleverd."

Tom Sleijser, Marktonderzoeker De Amersfoortse

© 2012 Motivaction. Alle rechten voorbehouden.