Persbericht Motivaction 9 september 2011 39% Polen in Nederland voelt zich tweederangsburger
Kwart Polen in Nederland wil hier blijven, twee van de drie Nederlanders willen dat niet
- 39% Polen in Nederland voelt zich tweederangsburger
- 67% Nederlanders bezorgd over arbeidsomstandigheden Polen
- 7% Nederlanders schakelt Poolse arbeiders in
Van de Polen die nu in Nederland wonen, verwacht een kwart voor altijd in Nederland te blijven. 18% denkt 5 tot 10 jaar in Nederland te zijn. Iets minder dan 60% van de Polen geeft aan binnen 5 jaar weer te vertrekken. Van deze groep geeft een groot deel aan naar een ander Europees land door te reizen. 69% van de Nederlanders zegt niet blij te zijn met de komst van Polen naar Nederland en 65% van de Nederlanders wil niet dat Polen zich blijvend in Nederland vestigen. Dit blijkt uit onderzoek van Motivaction dat onder Nederlanders en Polen in Nederland is uitgevoerd.
Hoewel het merendeel van de Polen zich in Nederland thuis (58%) en geaccepteerd voelt (74%), heeft bijna 40% van de Polen het gevoel dat Nederlanders hen niet als volwaardige burgers zien. Volgens 63% van de Nederlanders levert de komst van de Polen naar Nederland voor Nederlanders geen toegevoegde waarde op. 56% is zelfs bang dat de Polen een bedreiging vormen voor de werkgelegenheid van autochtone Nederlanders.
73% van de Nederlanders vindt dat de regelgeving voor vestiging van Polen in Nederland aangescherpt dient te worden, zodat het voor Polen en andere Oost-Europeanen moeilijker wordt om naar Nederland te komen en zich hier te vestigen. Naast een negatieve houding tegenover Polen, bekommeren autochtone Nederlanders zich ook om de Polen. Zo maakt 67% zich zorgen over de arbeidsomstandigheden van Polen en is men de mening toegedaan dat Polen worden uitgebuit.
De Polen die nu in Nederland wonen zijn voornamelijk op de eigen gemeenschap gericht. 78% van de Polen geeft aan hun vrije tijd het liefst met andere Polen door te willen brengen. Onder de Polen is een sterke hang naar herkenbaarheid en dingen waarmee zij vertrouwd zijn. 78% percentage zou in de Nederlandse supermarkt graag meer Poolse producten willen zien.
68% van de Polen ziet de toekomst in Nederland zonnig in, volgens hen zullen de omstandigheden voor Polen verbeteren. 73% van de Polen zou graag de Nederlandse taal willen leren om vooruit te komen in de Nederlandse maatschappij. Wel vreest ongeveer een derde van de Polen door de komst van de Roemenen en Bulgaren als het gaat om hun positie op de arbeidsmarkt.
Download factsheet Polen thuis in Nederland?
Onderzoeksverantwoording
De bevindingen hierboven zijn gebaseerd op twee onderzoeken. Het onderzoek onder Polen is uitgevoerd onder een representatieve steekproef van Polen in de leeftijd van 18 tot 60 jaar die in Nederland gevestigd zijn (n=257). Het onderzoek is face to face uitgevoerd in het Pools door Pools sprekende enquêteurs. De veldwerkperiode was van 1 juni 2011 tot 15 juli 2011.
De resultaten van het onderzoek onder autochtone Nederlanders zijn gebaseerd op een vragenlijst onder een grootschalige representatieve steekproef van de Nederlandse bevolking van 15 tot en met 70 jaar (n=1010). De dataverzameling vond plaats van 1 tot 15 juni 2011. Voor de dataverzameling is gebruikgemaakt van het StemPunt-panel van Motivaction (www.stempunt.nu) waar nu ruim 67.000 Nederlanders aan deelnemen. De resultaten zijn door middel van propensityweging gecorrigeerd voor de invloed van internetpanels. De steekproef is propensity uitgestuurd en gewogen op de variabelen leeftijd, opleiding, Nielsen-regio, geslacht, Mentality-milieus en stemgedrag Tweede Kamerverkiezingen 2010. De vragenlijst die bij deze peiling is gebruikt is voor belangstellenden op te vragen bij Motivaction.
Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Ahmed Ait Moha 020 589 83 83 of Pieter Paul Verheggen 020 589 83 83
Lees ook:
'Het is link om Pools te spreken' de Volkskrant 14.02.2012







